Štúdium či práca? A čo takto oboje?

Každý z nás bol niekedy študent. Hovorí sa, že je to najkrajšie obdobie v živote, kedy sme mladí, plní energie, nádejí a svet je gombička. Samozrejme, štúdium a písanie záverečných prác zaberie určitý čas, no okrem toho majú študenti dostatok voľného času. Ako ho teda efektívne využiť?

Študentov, ktorí pracujú už počas školy každým rokom pribúda. Niektorí (študenti) sa rozhodnú pracovať kvôli pocitu samostatnosti, či privyrobeniu si na cestovanie a zábavu a iných k tomu núti finančná situácia. Nech je dôvod akýkoľvek, študent získa oveľa viac, ako len peniaze navyše. Pravdou je, že to najcennejšie, čo si môže odniesť, sú pracovné skúsenosti a návyky.

Dnes je už bežné, že spoločnosti preferujú absolventov, ktorí už nejaké pracovné skúsenosti za sebou majú. Samotné firmy ponúkajú mnoho stáží pre študentov s možnosťou pokračovania po absolvovaní štúdia. Tým má študent zabezpečený plynulý prechod do zamestnania a neocitne sa po vyštudovaní na úrade práce. Spoločnosť na druhej strane získa kvalitne zaučeného pracovníka, ktorého si sama „vychovala“. Takáto pracovná skúsenosť sa dobre vyníma v životopise a napomáha študentom v ďalšom kariérnom raste.

Čo však ak máte skúsenosti len z brigád, ktoré nemajú s vašou vysnívanou prácou nič spoločné? Nevadí! Niekde predsa treba začať a každá pracovná pozícia Vám dá čosi do života. Vedeli ste napríklad že bývalý prezident USA Barack Obama si v mladosti zarábal predajom zmrzliny? Možno si poviete, čo Vám môže takáto pozícia dať. Sám ex-prezident sa v jednom interview vyjadril, že ho táto práca naučila hlavne zodpovednosti a tvrdej práci. Práca čašníka Vám zase umožní zlepšiť Vaše jazykové a komunikačné zručnosti. Takéto pracovné skúsenosti Vás v prvom rade však naučia hodnote peňazí.

Na druhej strane brigáda v oblasti ktorú študujete, vám okrem cenných praktických znalostí a skúseností prinesie najmä kontakty, ktoré sú nevyhnutné pre vašu budúcu kariéru. Presne takto začínali aj najbohatší muži sveta : Bill Gates, Steve Jobs alebo Mark Zuckerberg. (link na celý článok nájdete nižšie)

Ako to zvládnuť?

Samozrejme záleží od školy na akej študujete a koľko času venujete štúdiu mimo školy. Z vlastnej skúsenosti, ako študentka manažmentu však viem, že kde je vôľa, tam je cesta. V bakalárskom ročníku už nemám veľa predmetov, čo znamená viac voľného času. To znamená viac času na písanie bakalárskej práce, učenie sa na štátnice, prácu no tiež aj na zábavu a odpočinok. Áno, dá sa to zvládnuť. To je ďalšia z vecí, ktoré mi práca počas štúdia dala – Time Management.  Vedieť si zorganizovať čas na každú činnosť. Mať rovnováhu nie len v pracovnom, ale aj osobnom živote, je v dnešnej dobe nad zlato. 
Pár slov na záver

Či už si budete hľadať prácu vo svojom študijnom obore, alebo si budete hodiny štúdia kompenzovať prácou, kde budete môcť „vypnúť“ je len na vás. Sama som si skúsila obe možnosti a môžem potvrdiť, že každý pracovná skúsenosť ma určitým spôsobom obohatila .

Najdôležitejšia je aj tak vaša vlastná motivácia. Je to predsa vaša kariérna cesta, preto neváhajte a vykročte na ňu tou správnou nohou! Aj keď po čase zistíte, že sa uberáte zlým smerom, nikdy nie je neskoro na zmenu, obzvlášť keď ste študent.

Alexandra Pinkasová
Talent Acquisitor

Link na články :

Pošlite CV