Hľadanie kvalitných ľudí je detektívka


Riaditeľ personálnej agentúry AuJob upozorňuje, že pri pohovoroch sa musí snažiť aj zamestnávateľ. 

Rodinná personálna spoločnosť neznamená, že by pre klientov vyberali podľa príbuzenských zväzkov, zhodli sa Peter a Gabriela Ulbrikovci.
Zdroj: Pavol Funtál

Ulbrikovci pokračujú v rodinnom biznise. Vedú vlastnú personálnu agentúru na Slovensku. „Veľa sme pracovali, aj dvadsať hodín denne. Vieme sa podporovať, najmä manželka mňa. Človek má, samozrejme, sem-tam tendenciu vyhorieť, a preto je príjemné mať pri sebe niekoho absolútne lojálneho, kto ho vie podporiť,“ hovorí Peter Ulbrik, konateľ firmy AuJob. 

Brat sa nepridal
To, že sú v rodinnej firme, pociťujú každý deň aj zamestnanci. Respektíve zamestnankyne. Tých je desať. „Keďže nie sme veľká firma, zakladáme si na rodinnom vedení spoločnosti a vieme o našich ľuďoch aj či s niekým chodia, či sa rozchádzajú a podobne,“ opisuje atmosféru vo firme Gabriela Ulbriková, ktorá sa po materskej dovolenke vrátila na post konateľky. S manželom sú si teraz rovnocenní. 

Svojím spôsobom je to paradox. Personálna firma stojaca na rodinných vzťahoch. Namieste je tak otázka, či nepreferujú rodinných príslušníkov aj pri pohovoroch. Mohlo by sa stať, že nejakého prijmú, aj keď nie je najlepší kandidát? „Išli by sme proti sebe a proti AuJobu. Chceme dodávať klientom kvalitných kandidátov a tam je úplne jedno, kto je rodina. Pokiaľ by bol kvalitnejší kandidát, uprednostnila by som toho,“ vysvetľuje Ulbriková. Aj v ich firme sú len dvaja, snaha o rozšírenie rodinnej základne aj o brata nevyšla. Práca v administratíve pre neho nebola, to pravé našiel v gastronómii. „Je to veľmi špecifická práca a na ňu musí mať človek talent. Treba vedieť spojiť psychológiu, marketing, komunikáciu, asertivitu a v zásade aj obchod, čo to je dosť náročné,“ myslí si Ulbrik. 

Štvorciferné sumy
Problémy, s ktorými sa AuJob stretáva, sú na míle vzdialené tým, o ktorých počúvame denne v súvislosti s nezamestnanosťou. Obsadzujú tu totiž iba pozície, pri ktorých sú platy v štvorciferných sumách. Na tejto úrovni sa dynamika obracia – pri pohovore sa nesnaží iba kandidát, ale aj samotné firmy. Tie však na niečo také nie sú zvyknuté. „Učíme klientov, že ak chcú naozaj dobrého kandidáta, tak aj oni o neho musia zabojovať, pretože ich je ako šafranu. A ak im nejakého nájdeme, musia po ňom skočiť, lebo ho zamestná niekto iný,“ opisuje Ulbrik. 

Hľadanie takýchto kandidátov, medzi ktorých patria napríklad vrcholní manažéri alebo IT špecialisti, teda nespočíva iba vo vyvesení inzerátu na internete. Personalisti sa často menia na detektívov. „Kvalitní kandidáti nemajú dôvod zverejňovať svoje životopisy. My musíme nájsť nejakú podobnú firmu a v tej hľadať ľudí a oslovovať ich. Tiež musíme vedieť, kedy to má zmysel. Napríklad keď človek nastúpi do spoločnosti a dostane na starosti nový projekt, tak nikam neprestúpi. Ak je tam však štyri roky a práve mu nejaký projekt končí, tak už možno aj áno,“ hovorí. 

Rast navzdory kríze
Zaužívané predstavy sa rúcajú aj pri spomínaní na krízu. Keď ostatní krachovali, AuJob zažíval svoje najlepšie obdobie. Nebolo to však ľahké. „Našim klientom sa znižovali rozpočty. Nechali sme ich teda vydýchnuť, napriek tomu, že nás to stálo veľa prostriedkov, potom radšej komunikovali s nami, než s konkurenciou,“ opisuje ich stratégiu. Kríza však znamenala, že ľudia sa báli brať nové ponuky a radšej zostávali firme lojálni. Museli sa teda o to viac snažiť, aby ich presvedčili. 

S úspechom prišli aj ambície investovať do iných oblastí. AuJob sa pýši vlastnou flotilou áut a Ulbrik bol frustrovaný z prístupu autoservisov, kde nevedel, čo sa s jeho vozidlami deje. To bol prvotný popud na založenie AuCar. „Hlavná myšlienka nie je byť najlacnejší, ale je tam absolútna garancia, že to, čo si človek zaplatí, tam naozaj má. Nad každým autom je kamera a kto chce, má možnosť pozorovať, čo sa s jeho autom deje,“ podčiarkuje Ulbrik. Servisu sa už päť rokov darí, aj vďaka tomu, že sa pekne dopĺňa s AuJobom. Využívajú ho klienti aj ich zamestnanci. 

To, kde nenarobila škodu kríza, nahrádza byrokracia. „V roku 2004 sme začali hrať šachy so štátom. Mali sme nejaké figúrky, vedeli sme, aké boli pravidlá. Ale oni neustále robia zmeny v zákonoch, v daniach, nie je žiadna stabilita. Štát vám jednu figúrku zoberie a sebe jednu pridá. Ja by som bol za, keby mi povedali, že im mám dať aj polovicu zárobkov, ak by som nemusel riešiť dotazníky, štatistiky, nepriame dane, byrokraciu,“ sťažuje sa Ulbrik.


Aj napriek tomu sa AuJobu celkom darí. Medzi ich klientov patrí Telekom, IBM, Dell alebo VÚB banka a pravidelne sa objavujú v rebríčkoch top desať najlepších veľkých personálnych agentúr na Slovensku. Za najväčší úspech však Ulbrikovci považujú svoje deti. Zostane teda firma rodinná aj v druhej generácii? „Ak sa to deťom bude páčiť a budú tu chcieť pracovať, tak budú mať plnú podporu, ale ak nie, tak ich k tomu určite nútiť nebudem. Aby človek mohol byť v akejkoľvek práci úspešný, tak k nej musí prísť sám,“ uzatvára Ulbrik. 

Kto je kto vo firme:
Peter Ulbrik – konateľ, obchod, byrokracia a legislatíva
Gabriela Ulbriková, manželka – konateľka, manažérka kvality

Dotazník 
Odpovedá Peter Ulbrik, konateľ

Najväčší úspech v podnikaní
Keď neznámy človek mimo brandže povie, že našu značku pozná.

Najväčšie sklamanie
Keď nás vykradli.

Keby ste mali podnikať s niečím iným, čo by to bolo?
Bol by som zmrzlinár, pretože tam je okamžitý ohlas.

Recept na úspech
Pracovitosť, trpezlivosť a neustále zlepšovanie procesov. 

Koľko hodín denne trávite prácou?
Desať až dvanásť. 

Ako veľmi stresujúca je vaša práca?
Moja práca je neustále riešenie problémov od rána do večera. Za mnou ľudia chodia, až keď je problém.

Najšialenejší nápad v podnikaní
Začať s programom vzdelávania v roku 2008. Tam sme stratili milión korún, ale zase sme získali klientov. 

Pohlavie vs. Pohlavie alebo dva pohľady na rovnakú situáciu

Minirozhovor. Obaja majú rovnaké preferencie. AuJob je na prvom mieste. Pretože je srdcovka pre Petra a viac ženská práca pre Gabrielu

Peter Ulbrik:
Musíte si vybrať medzi AuJob a AuCar a pokračovať iba v jednom z nich. Ktorý si vyberiete?
AuCar je koníček, ale AuJob už je srdcovka. Takže AuJob. 

Zistíte, že zamestnanec sa obzerá po iných ponukách. Čo urobíte?
Ak by to urobil korektne, tak nemám problém zdvihnúť telefón a poskytnúť personalizované referencie. Mne dávajú zamestnanci aj pol roka, rok dopredu výpoveď, pretože všetci u nás vedia, čo od života chcú.

Zahraničná firma chce tú vašu odkúpiť. Predáte?
Všetko je na predaj. Záležalo by na podmienkach a na tom, aké by som mal možnosti potom. 

Príde k vám na pohovor kvalifikovaný, ale vzhľadom výstredný kandidát. Čo urobíte?
Je na klientovi, koho prijme a koho bude platiť. Ak to jemu neprekáža, tak nám vôbec nie. Zamestnali sme už veľmi veľa ľudí s rôznymi pírsingmi a zvláštnymi účesmi. 

Gabriela Ulbriková:
Musíte si vybrať medzi AuJob a AuCar a pokračovať iba v jednom z nich. Ktorý si vyberiete?
Určite mi je bližší AuJob, pretože je to viac ženská práca, takže z tohto pohľadu by som zvolila personálnu agentúru, aj keď jednoduchší spôsob podnikania je servis. 

Zistíte, že zamestnanec sa obzerá po iných ponukách. Čo urobíte?
Prekvapilo by ma, keby sa k tomu nepriznal dopredu. Určite by som sa s ním porozprávala, ale nemyslím si, že by to bol dôvod na prepustenie. 

Zahraničná firma chce tú vašu odkúpiť. Predáte?
Všetko je na predaj. 

Príde k vám na pohovor kvalifikovaný, ale vzhľadom výstredný kandidát. Čo urobíte?
Stalo sa, že prišli ľudia nevhodne oblečení. Ak je to v rámci slušnosti, tak nemáme problém kandidáta na to upozorniť. 

 

 

Pošlite CV