IT a MY, headhunteri

V dnešnej dobe je IT bežnou súčasťou každej väčšej, ale aj menšej spoločnosti. My nie sme žiadnou výnimkou a v rámci AuJobu máme svoj vlastný tím zameraný na IT. V určitej miere to samozrejme ovplyvňuje aj fakt, že v IT  sa „točí najviac prachov“ a rovnako aj narastajúca potreba spoločností po technických expertoch. Pre nás, ako pre ľudí zo sveta ľudských zdrojov je preto dôležité rozumieť potrebe zamestnancov, ale aj zamestnávateľov. Bez dobrého základu to však fungovať nemôže a ak chceme pracovať efektívne pri headhuntingu tých najlepších zo sveta IT, musíme rozumieť jazyku IT.

Ako byť IT recruiterom?                                                 

Je vôbec možné povedať jasný postup, ako sa stať niečím? Vždy je to ovplyvnené aj nami, tým akí sme a čo je alebo nie je súčasťou našej osobnosti. Vo všeobecnosti však v hiringu platí- poznaj svojho (ne) priateľa a k tomu potrebujeme naše soft a hard skills. Z môjho pohľadu patrí medzi najdôležitejšie soft skills schopnosť efektívne komunikovať, budovanie vzťahov a výborná organizácia, prípadne riadený chaos. Ale ako som už spomenula, bez určitej úrovne technických znalostí sa ďaleko nedostaneme. Aby sme mohli a vedeli komunikovať IT-čkármi, odpovedať na ich otázky a rovnako aj určiť, či ich konkrétna kvalifikácia zodpovedá tomu, čo hľadá zamestnávateľ, je potrebné ovládať pojmy- mať hard skills. Preto je však potrebné aj niečo urobiť. Samozrejme, ideálom je mať za sebou primerané vzdelanie, no nie každý z nás sa však rozhodol na tento smer zamerať počas školy.

V online svete dnes nájdete množstvo informácií, ktoré Vám vytvoria solídny základ, avšak je to vždy postačujúce? Vo svete IT je dôležité dostať sa aj do väčšej hĺbky- tým nemyslím práve vedieť programovať, či čítať kód. Základom je poznať jednotlivé programovacie jazyky, ich využitie, rozumieť pojmom ako operačný systém, administrácia, integrácia či rozdelenie pozícii v rámci projektu. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o niečo viac, mám pár odporúčaní.

Ak ste sa rozhodli zamerať práve na spomínané programovanie, aktuálne sú dostupné rôzne aplikácie, jednoduchšie aj zložitejšie (pre deti či dospelých), ktoré využívajú hravú formu učenia- napríklad Daisy the Dinosaur, Tynker, Scratch či Hopsotch. S rovnako zaujímavým nápadom prišiel aj skillchrush.com. Ide o skupinu ľudí, ktorí veria, že technológie nie sú ani tak hard, ani tak náročné. Ich cieľom je posilňovať technologické a digitálne zručnosti svojich študentov a tým rozšíriť možnosti pre výber zaujímavých pozícií.  Okrem tohto, existujú aj mnohé ďalšie online kurzy, ktoré Vás vtiahnu priamo do sveta IT- nie sú určené len pre programátorov, testerov, či IT analytikov, ale pre každého, kto chce svetu IT rozumieť. Za zmienku rozhodne stojí udacity.com, codeschool.com alebo coursera.org. Rovnako existuje aj aplikácie linkdedIn Learning (lynda.com), kde nájdete rôzne tréningy- niektoré platené, niektoré zadarmo.  Ani na Slovensku však nezaostávame za kolegami zo zahraničia. Aj u nás je dostupných niekoľko online kurzov, ktoré podporia Vaše IT zručnosti- webrebel.sk, learn2code.ck, smartacademy či truniversity.sk Stačí si len vybrať.

Čo pomohlo a stále aj pomáha mne? Tak ako v mnohých iných samo štúdium napríklad cez internet (ako je aj jasné z textu vyššie). Dôležitá bola a stále aj je moja zvedavosť, podpora od skúsenejších kolegýň (čau Betka) a samozrejme aj nové informácie , ktorá sa mnohokrát dozviem od kandidátov alebo priamo od klienta. U mňa osobne ešte fungujú aj videá, vlogy či blogy, ktoré je dnešné možné sledovať prakticky kdekoľvek. Nájdem v nich nie len informácie zo svete IT ale celkovo aj inšpirácie pre moju prácu a vyhľadávanie/oslovovanie kandidátov. Rovnakým spôsobom sa snažím viesť aj svoj vlastný tím a viem, že sa aj napriek malým prekážkam pri hiringu nových kandidátov, to zvládame na 100 % (čau Katka, čau Miška).


                                                                                                                                                                  Katarína Molitorisová

                                                                                                                                                                  HR konzultant

Pošlite CV