Ako sa správne obliecť na pohovor – Dress Code z pohľadu recruiterky

Prvý dojem je najdôležitejší a zostane v nás najdlhšie. Tomuto sa nevyhneme ani na pracovnom pohovore. Či idete na pohovor do personálnej agentúry alebo priamo do spoločnosti, verte mi keď poviem, že si personalista bude okrem Vašich pracovných skúseností všímať aj Váš výzor. Tým, že si ráno v deň pohovoru dáme viac záležať na tom, v čom vyjdeme z bytu, môžeme personalistovi našepkať, že nám na tejto práci a firme záleží.

Teraz sa pýtate, čo si máte obliecť aby ste už pri podaní ruky zanechali príjemný dojem?

Pohovor v personálnej agentúre

Nepodceňujte pracovný pohovor v personálnej agentúre. Nie raz mi kandidáti povedali, že si obliekli mikinu s kapucňou alebo bagandže len preto, že išli k nám, ale do spoločnosti si oblečú niečo slušnejšie. Pamätajte, že personálna agentúra je niečo ako vysunuté HR oddelenie firmy v ktorej máte záujem pracovať. Agentúry priamo komunikujú so spoločnosťou a na základe tohto prvého stretnutia sa rozhodnú, či ste vhodní pracovať v spoločnosti alebo nie. Preto aj tu je veľmi kľúčový celý balíček s ktorým prídete (skúsenosti, osobnosť a samozrejme vhodný odev).

Pohovor vo firme

Pohovor priamo v spoločnosti do ktorej sa hlásite sa veľmi nelíši od pohovoru v personálnej agentúre. Na čo si tu však treba dať pozor je to, aby ste si dopredu zistili, aká kultúra v spoločnosti panuje. Prečítajte si o spoločnosti v rôznych článkoch, pozrite si fotky potenciálnych kolegov na sociálnych médiách a sledujte, ako sú v práci oblečení. Majú striktný dress code? Alebo majú dovolené obliekať sa ležérnejšie? Podľa týchto informácií si pripravte aj svoj outfit. Chcete predsa do spoločnosti zapadnúť. Keď na pohovore uvidia, že dodržujete ich kultúru aspoň čo sa týka obliekania, môže Vám to priniesť body navyše. 

Čo si teda obliecť?

Vhodný outfit závisí aj od pozície na ktorú sa hlásite. Ak ste IT-ák, všetko vám je odpustené. Hlavné je, že ste prišli. :) My ostatní by sme sa mali trochu viac posnažiť.

Páni nič nepokazia košeľou akejkoľvek farby a slušnými nohavicami. Nemusia to byť oblekové nohavice, postačia aj klasické elegantné, či rifle tmavej farby. Vyhnite sa roztrhaným nohaviciam či nohaviciam posadeným príliš nízko. Okrem košele si v zimnom období môžete dať aj vlnený sveter. Ak chcete naozaj zahviezdiť, spojte to dokopy a dajte si sveter, z pod ktorého Vám bude vytŕčať golier košele. A čo s topánkami? Nič nepokazíte poltopánkami čiernej či hnedej farby, dokonca v niektorých prípadoch si môžete dať aj tenisky. Zvoľte však jednoduchší tvar či farbu. Prosím, nenoste na pohovor reklamné tričká s potlačou.

Podľa môjho názoru, to majú páni jednoduchšie. Oblečú si košeľu, nohavice a môžu ísť. Ale čo my dámy? Máme toľko veľa možností a zároveň aj toľko možností ako sa obliecť nesprávne.

Pri dámach vhodný outfit taktiež závisí od pozície, na ktorú sa hlásia. Vyhnite sa minisukniam, veľkým výstrihom a tričkám pri ktorých Vám vykúka, či presvitá podprsenka. Ak si dávate bielu blúzku a nechcete si pod ňu dať tielko, zvoľte hladkú krémovú podprsenku. Pri juniorskej pozícii si môžete dovoliť obliecť čierne či veľmi tmavé rifle. Ideálne ak k tomu skombinujete blúzku, prípadne aj sako. Rifľovina nebude tak kričať. Ak sa hlásite na seniorskejšiu pozíciu, treba tomu prispôsobiť aj svoj odev. Chcete predsa vyzerať reprezentatívne. V takomto prípade je vhodné zvoliť biznisové nohavice s blúzkou a sakom, či šaty, ktoré končia tesne nad kolenami . Nemusíte ísť však do extrému a zvoliť kostým s bielou blúzkou. Nebojte sa experimentovať a pohrať sa s outfitom. Sako nemusí byť rovnakej farby či materiálu ako nohavice a blúzka môže hrať farbami. Dôležité je, aby finálny dojem pôsobil elegantne a aby každý kúsok do seba zapadal.

Ale pozor! Ak predsa len v spoločnosti, do ktorej sa hlásite, nosia roztrhané rifle, žabky alebo mikiny, vyhnite sa tomu na pohovore. V takomto prípade si môžete obliecť svetlé rifle, zvoľte však neroztrhané. Nemusíte si dávať blúzku, pokojne zvoľte aj tričko. Zvoľte však jednofarebné. A dotvorte to balerínami alebo mokasínami. Vyhnite sa sandálom, či kristuskám a hlavne špinavým bagandžiam, či obnoseným converskám.

Vonku je kalamita, čo teraz?

Všetka naša príprava môže zlyhať kvôli počasiu. Sme v polovici zimy, ráno sa zobudíme a vonku je kalamita. Keď nemáte zaparkované auto v garáži, ale chystáte sa na pohovor v čižmách na opätku a v šatách, alebo páni v poltopánkach a saku, môže Vám to prekaziť plány.

Odporúčam pripraviť si a hlavne vyskúšať si outfit večer predtým, aby ste sa vyhli zbytočnému stresu v deň pohovoru. Ak si nie ste istí počasím, pripravte si pre istotu aj náhradnú variantu. Ak ju nevyužijete v deň pohovoru, vždy si môžete Váš plán B obliecť, keď Vás pozvú na 2. kolo. :)

Keď si naozaj neviete rady, pamätajte, že v jednoduchosti je krása.

Petra Gildeinová
Talent Acquisitor

Pošlite CV